Bolgár György interjúi a Galamusban - 2012. május. 9.
- Részletek
- 2012. máj. 11. péntek, 02:04
- Megbeszéljük
Vitézi bál és Horthy-lovasszobor
Kolozs András, a XVI. kerületi MSZP elnöke
Bolgár György: - Az elmúlt napokban meglehetősen nagy visszhangot váltott ki itt a műsorban, de ahogy látom az interneten is, szóval a szélesebb nyilvánosságban az, hogy múlt szombaton Sashalmon vitézi bált és gyűjtést rendeztek egy Horthy-lovasszobor felállítására. Ennek az eseménynek a fővédnöke a kerületi polgármester, fideszes országgyűlési képviselő, valamint egy ugyancsak fideszes képviselő és államtitkár volt. Gondolom Önöket nem hívták meg erre a bálra. Jól sejtem?
Kolozs András - Így van, ezzel kapcsolatban két dolgot akarok mondani. Az egyik, hogy mi is egy szórólapból értesültünk erről az eseményről, nem mintha részt vettünk volna rajta vagy szándékunkban lett volna részt venni. A másik, hogy sajnos azt kell mondjam, hogy a mi önkormányzatunknál ez már régebb óta gyakorlat, hogy ezeket a típusú restaurációs, szimbolikus politikai akciókat vagy felkarolják, vagy maguk kezdeményezik. Tehát az, hogy egy ilyen történt a kerületben – fájdalom ezt mondanom és talán szomorú is pont a második világháború lezárásának az 57. évfordulóján –, a mi ingerküszöbünket már majdnem meg sem üti.
- Miért? Milyen események voltak még? Rovásírásos tábla van Sashalmon, jól emlékszem arra?
- Így van.
- Mondjuk ez nem második világháborús restauráció, az valami egész más restauráció, de enyhén szólva meghökkentő.
- Az a korszak inkább az, ami a századfordulótól 45-ig volt. Itt a legutóbbi testületi ülésen a Jobbikkal karöltve egy Trianon-emlékmű felállításáról döntött az önkormányzat, annak ellenére, hogy jeleztük, talán nem időszerű, illetve sokakban ez valószínűleg ellenérzést kelt, nem pedig az összetartozást szimbolizálja, ahogy ők ilyen nagyon furcsán ezt magyarázták. De ebbe a rendkívül rosszízűen szimbolikus politizálós sorba illik az is, hogy teret adtak egy ilyen eseménynek itt Sashalmon.
- Milyen városrész Sashalom? Ennyire, még a Fideszen is túltevő jobboldali volna? Sok a kapcsolat, a hasonló gondolkodás a jobbikosokkal vagy az emberek többségét ez nem érdekli és néhány szimbólum megfogja őket, akár dicsőségesnek is gondolhatják és ezért támogatják, de közben a mélyebb meggyőződésük nem feltétlenül ez? Szóval mit érez ott abban a környezetben?
- Összességében itt a XVI. kerületben mi olyan helyzetben vagyunk, mint mondjuk korábban az MSZP Csepelen vagy Miskolcon volt. Itt ez azért mindig a jobboldalnak egyfajta fellegvára volt, és ehhez kapcsolatosan mindig ellenszélben kellett és kell küzdenünk. Volt már rá precedens – amikor az MSZP országos választást nyert –, hogy itt is nyerni tudtunk, de alapvetően az a jellemző, hogy a jobboldal markáns többséggel és markáns társadalmi támogatottsággal bír.
- Mert? Milyen típusú emberek laknak, milyen társadalmi réteghez tartoznak, hol dolgoznak? Mi az ő hátterük? Szociológiai hátterük, ha tetszik.
- Szociológiailag ez egy öt faluból verbuválódott kertváros, és ilyen módon az urbánus hatások nem olyan mélyek, tehát nem több száz éves urbánus hatásokról beszélhetünk, hanem gyakorlatilag csak egy ilyen ötven-, hetvenévnyi múltról. Ugyanakkor van a kerületnek egy nagyon tehetős része, a mátyásföldi rész, a villanegyed, Árpádföldnek is van egy nagyon tehetős része. Elsősorban az a társadalmi réteg, amelynek a jelenlegi kormány gazdaságpolitikája kedvez. Tehát azon kevesek, akiknek az adórendszer jót tesz.
- Ez azt is jelenti, hogy az elmúlt két év eseményei, a megszorítások és a sokakat azért mégiscsak felháborító orbáni politikai ellenére Sashalmon abszolút biztos a bázis?
- Úgy gondolom, hogy sajnos ez így van. Persze mi azért próbálunk meg teszünk is, amennyit tudunk, de azt látni kell, hogy itt már 2006 óta a Fidesz-kormányzat és Kovács Péter polgármester uralkodik. Egy kis anekdotával színesíthetem – csak hogy értsék –, hogy ez a kerület milyen és hogyan is néz ki. A testületi üléseket a Himnusz eléneklésével kezdjük. Mi erről akkor is és azóta is azt gondoljuk, hogy a nemzeti imádságunk, nemzeti énekünk egyfajta degradálása, hogy a testületi ülés napirendjére vesszük. Kovács Péternek volt egy olyan kezdeményezése korábban, hogy az Országgyűlés is kezdje ezzel a testületi ülést, de ez akkor szerencsére nem ment át a különböző döntéshozó testületeken.
- Ha mindennapos eseménnyé válik a Himnusz, akkor megszűnik ünnepinek lenni.
- Akkor elvész az ünnepélyessége, pontosan. Hofi Gézának volt is erről egy tréfája annak idején – talán sokan emlékeznek rá a hallgatók köréből –, ha már semmit nem tudunk csinálni, legalább Himnuszt énekeljünk. Ez itt nálunk megvalósul. És ez mind-mind része annak a szimbolikus politizálásnak, ami – az én megítélésem szerint – egy nagyon sötét kor nosztalgiája felé mutat, miközben, ezzel elfedve, a gazdaság pedig olyan irányba megy, ami egyáltalán nem jó. Itt a kerületben is egy ötmilliárdos kötvényadóssággal küzdünk, ami most még ugyan látványos, mert építhető belőle ez, az, amaz, és a polgármester ezt nyilvánvalóan meg is teszi, ugyanakkor az árát ennek nagyon hosszan fogjuk fizetni.
- Ennek már érezni is lehet a hatásait? Most nem a kedvezőre, hanem a kedvezőtlenre gondolok. Tehát mikor kell törleszteni?
- A törlesztés most indul, a kedvezőtlen hatások már kezdenek látszódni. Most még csak annyi látszik, hogy a hirtelen sok beruházásból egyre kevesebb van, mindig mindenre van magyarázat, hogy mi, miért nem fog megtörténni. Egy-egy intézmény-összevonás, itt-ott visszavétel már látszódik, de sajnos arra kell berendezkednünk, hogy ezzel nagyon sok önkormányzatnak megkötik a kezét előre. A kerület hosszan el lett adósítva ilyen szempontból.
- Az önkormányzati képviselőtestületben milyenek az arányok a Fidesz-KDNP, MSZP, LMP között? Akkor még a Jobbikot is nyilván oda kell számolni, mert biztos ott vannak a kerületben.
- Így van. A tizenhét fős képviselőtestületben a Fidesz-KDNP jelentős többséggel rendelkezik, inkább visszafele mondom, hogy kinek hány képviselője van. Az MSZP-nek kettő fő van a tizenhétből.
- Hűha.
- Az LMP-nek egy fő és a Jobbiknak is egy fő, illetve van még egy független kolléga, aki néha nem tudja eldönteni, hogy kitől áll éppen jobbra. Ő néha szociálisan, néha pedig azon háborodik fel, hogy a trianoni emlékmű nem elég nagy, nem elég szép. És a többi képviselőt pedig a Fidesz-KDNP adja.
- Akkor ezek szerint, ha az MSZP meg az LMP tiltakozna egy Horthy-lovasszobor felállítása ellen, nem tudnának túl sok tüntetőt maguk mellé állítani vagy nem volna sok ember Sashalmon, akit ez érdekelne, és ha nem is az öklét rázná, de legalább a szavát hallatná, hogy ezt igazán nem kellene csinálni, ugye? Nem sikerülne tömegtámogatást szerezni hozzá.
- Ez sajnos nem az a kerület, így van. De attól függetlenül itt is vannak azért támogatóink szép számmal, akik országosan hozzátesznek a Magyar Szocialista Párt eredményéhez.
- És őket mi zavarja? Vagy mi az, amit ők elsősorban mostanában felemlegetnek, hogy a Fidesz-kormány rosszul csinálja vagy nem erről volt szó, vagy mennyire szimbolikus és mennyire konkrét az, ami őket zavarja?
- Azt gondolom, hogy azért a pénztárcáján mindenki érzi és ezt vissza is mondják nekünk, hogy itt nem arról volt szó, hogy az új adók bevezetésének kormánya lesz. És amire ezt fordítják, azon nem látszik, hogy miért kell újabb és újabb adókat bevezetni, miközben a másik oldalon megy a pazarlás. Ennek a szimbolikus politikának azért jelentős költségei is vannak, és nem biztos, hogy most ez a legfontosabb.
- Tehát a konkrét anyagi terhek növekedése, ez az, ami elsősorban az Orbán-kormány ellenzékét Sashalmon bosszantja és ami ellen, ha lehetne, akkor tiltakoznának vagy legalábbis a szavukat hallatnák. De a Horthy-ügy ott valószínűleg kisebb visszhangot váltott ki, mint akár országosan is. Jól érzem ezt?
- Igen, jól érzi. Itt sajnos az emberek hozzászoktak ehhez, hogy ez egy ilyen önkormányzat, ilyen az ízlésük. Persze nem szeretik és elmondják, hogy már megint ezt, már megint azt csinálják, de mi azért mindig hozzátesszük, hogy látjátok, ez is az, amivel a szemeteket akarják kiszúrni, hiszen közben a valós problémák nem ezek.
- És a rovásírást hányan tudják elolvasni a képviselőtestületben, nem tudja?
- Megkockáztatom, hogy nagyon erős kisebbségben vannak azok, akik el tudják olvasni, de ez egy jó kérdés, legközelebb meg fogom kérdezni.
Ha tetszik a cikk, ajánlja másoknak is!