Ausztriai magyarok aláírásgyűjtése az ORF-film ellen
- Részletek
- Szemle
- 2012. október 14. vasárnap, 05:47
- (hj-mzs)
Mint szombaton beszámoltunk róla, az Osztrák Rádió és Televízió (ORF) visszautasította a bécsi magyar nagykövet bírálatát a Nemzeti álmok – Magyarország búcsúja Európától című, a mai Magyarországról szóló dokumentumfilm ügyében. (Lásd korábbi hírösszefoglalónkat: A bécsi magyar nagykövet ismét tiltakozott, ezúttal az ORF főigazgatójánál).
Ausztriában élő olvasónktól kaptuk az alábbi, emailben terjesztett „népi” tiltakozást, amelynek kísérőszövege a következő:
„Tisztelt Olvasó!
A csatolmányban a 2012 szeptember 26-án az ORF által sugárzott ’Nationale Träume – Ungarns Abschied von Europa?’ című egyoldalú dokumentáció elleni tiltakozás olvasható. Amennyiben Ön egyetért a leírtakkal, kérjük nyomtassa ki a csatolmányt, írja alá és jutassa el személyesen vagy postai úton a következő címek egyikére [itt két postai cím következik]. Október 20-ai Collegium Hungaricumi rendezvényünkön (http://root.techgeek.at/eur/hu/) is átadhatják.
Amennyiben ismeretségi körében további személyek is aláírják, azt tisztelettel megköszönjük.
Üdvözlettel:
’EUROPA’-CLUB Vezetősége”
A felhívás szövege:
„Az ORF Közönségtanácsának tagjaihoz:
Bosszúsak vagyunk a ’Nemzeti álmok – Magyarország búcsúja Európától?’ című, az ORF megbízásából készült, és 20102. szeptember 26-án az ORF Magyarországról szóló tematikus estje keretében sugárzott dokumentumfilm kiegyensúlyozatlansága és hiányzó objektivitása miatt.
A kiegyensúlyozatlanság okát a beszélgetőpartnerek kiválasztásának pártos voltában látjuk. A kormány 11 többé-kevésbé deklarált ellenfele a másik álláspont mindössze egyetlen képviselőjével állt szemben – Magyarország külügyminiszterével, aki mindössze 29 másodpercre jutott szóhoz. Ez nagymértékben ellentmond az újságírói gondosság igényének, hogy igazsághű és átfogó képet fessenek Magyarország aktuális fejlődéséről.
Bíráljuk a magyarországi helyzet és a jelenlegi kormánypolitika egyoldalú ábrázolását. A dokumentumfilmben azt a benyomást keltik, hogy az összes negatív fejlemény az elmúlt két évre vezethető vissza.
Az a véleményünk, hogy a dokumentumfilm nem felel meg a kívánatos objektivitásnak és tárgyilagosságnak. Ezért megítélésünk szerint sérti a közszolgálati megbízatást. Elvárjuk az ORF-től, hogy kiegyensúlyozott tájékoztatással tegyen eleget a törvényben előírt megbízatásának.”
Ha tetszik a cikk, ajánlja másoknak is!