Schmitt a csúcson
- Részletek
- 2010. augusztus 14. szombat, 09:32
- Gulyás András
Gulyás András
Harmadszor immár. És ezáltal harmadjára juttat(hat)ja nemzetét is a magaslatra az utóbbi évtizedek legsikeresebb magyar politikusa, ahogyan meg- és kitalálója, a nemzet örökös miniszterelnöke mondotta, aki azért még nála is nagyobb formátumú államférfi, de hát ezt mindenki tudja.
Niedermüller Péter csodálkozik, sőt értetlenkedik, amiért az egykori OTSH nagy embere, a sportért felelős miniszterhelyettes köztársasági elnök lehetett. Nem értem miért csodálkozik. Schmitt Pál minden lehet. Ő a legmegbízhatóbb, a legsokoldalúbb, a leglojálisabb figura, aki független főpolgármester-jelöltből küzdötte fel magát atillába bújt fidesz-joli jokerré. Ráadásul több nyelven beszél, volt már az Európai Parlament alelnöke, és a Tisztelt Ház elnöke is (két hónapig).
A nehéz időkben dolgozott a szállodaiparban, és bár nem mert tiltakozni a Los-Angeles-i bojkott ellen, nem vett részt a szavazáson. Ügyes ember. Mindig föltalálja magát. 1998-ban például a szocik támogatását kérte, hogy Demszky ellenében indulhasson (mint független), aztán négy év múlva már a fidesz támogatta a függetlenségét. Nem jött be, ezért aztán áldozatot hozott: föladta féltve őrzött autonómiáját, és belépett a pártba, amelynek rögvest alelnöke lett. Sínre tette magát. Addig se nagyon panaszkodhatott, hiszen volt ő már minden. Még a NOB-elnökséget is megcélozta, de nem talált. Emlékezzünk csak: neki nem lett volna gond egyidejűleg berni nagykövetnek és fidesz alelnöknek lenni, miközben a szocik kormányoztak.
Rengeteg erénye között említsük meg a szavahihetőségét. A MOB elnökeként (és a NOB tagjaként) azt találta mondani az athéni olimpia előtt, hogy amennyiben magyar sportolót doppingvétségen érik, ő azonnal lemond elnöki tisztéről. A többit tudjuk… Megvárta, amíg köztársasági elnök lesz. Nem tudom Orbán Viktor emlékezett-e erre a momentumra, amikor mellette döntött(!), mindenesetre ha egyszer neki is kedve lenne – és egy bizonytalan kimenetelű választás esetén bizonyára lesz is – a legfőbb közjogi méltóság addigra kiterjesztett jogkörű pozíciójába emelkedni, akkor majd nagy szükség lesz az elnök úr legendás szótartására. Azt mindenesetre láttuk, hogy a Ház- és MOB-elnökségről rögvest lemondott, mihelyt magasabb pozíciót kapott. Három év múlva lehet hogy miniszterelnök lesz? Mert alább nem szereti adni. Egy kétszeres, bár tartalék olimpiai bajnok megszokta a könnyű győzelmeket…
