Hazafiasságot erősíteni hivatott törvényt fogadott el a szlovák parlament
- Részletek
- Külföldi hírek - 2010/1. negyedév
- 2010. március 03. szerda, 02:27
- Hírek
Elfogadta a hazafiasságot erősíteni hivatott törvényt a szlovák parlament kedden.
A 150 tagú testületben a szavazáskor jelenlévő 122 képviselő közül 77 szavazott igennel a javaslatra. A törvényjavaslatot a koalíciós pártok - Irány-Szociáldemokrácia (Smer), Szlovák Nemzeti Párt (SNS), Néppárt-Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (HZDS) - képviselői támogatták, míg az ellenzék egy része ellene szavazott, másik része pedig tartózkodott.
Az új jogszabály szerint, amelynek tervezetét a Szlovák Nemzeti Párt nyújtotta be, a jövőben a szlovákiai iskolák minden osztályában ki kell majd függeszteni a szlovák zászlót, az állami címert, az alkotmány bevezetőjét, valamint a szlovák himnusz szövegét. A himnuszt hétfő reggelente le is játsszák a diákoknak, s elhangzik minden hivatalos sportrendezvény kezdetén is. A képviselő-testületek tagjai - az önkormányzattól a parlamentig - pedig minden ülés elején elénekelik a himnuszt. A közszolgálati televízióban és rádióban éjfélkor csendül fel kötelezően a szlovák himnusz.
Ugyanakkor az összes iskolai tananyagban is megerősítik a hazafiasságra való nevelést.
Az eredeti előterjesztésben az a rendelkezés is szerepelt, amely Szlovákia iránti hűségeskü letételére kötelezte volna a 15 éves fiatalokat személyazonossági igazolványuk átvételekor, illetve a parlamenti és helyi képviselőket megbízatásuk kezdetén. Ezt a rendelkezést a bírálatok után a vita során kivették a tervezetből. A most elfogadott változat szerint a hűségesküt már csak az államigazgatás újonnan felvett alkalmazottaitól fogják megkövetelni.
A hazafiassági törvény, amennyiben Ivan Gasparovic államfő aláírja, április elsején lép életbe. A jogszabály a nyelvtörvénnyel ellentétben nem tartalmaz szankciókat, így betartása gyakorlatilag "önkéntes" lesz.
A jogszabály körüli bizonytalanságot jól jellemzi, hogy a szlovák kormány, amely február elején vitatta meg a javaslatot, nem fogalmazott meg állásfoglalást a törvénnyel kapcsolatban.