Steinbach lemond a CDU vezetőségében viselt tagságáról
- Részletek
- Külföldi hírek - 2010/3. negyedév
- 2010. szeptember 10. péntek, 11:09
- Hírek
MTI 2010. szeptember 10., péntek 10:36
A novemberben esedékes pártkongresszuson nem kívánja újból jelöltetni magát a Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) országos vezetőségébe Erika Steinbach, aki a héten ismét vihart kavart egy kijelentésével.
A 66 éves CDU-képviselő, aki egyben a német kitelepítettek szövetségének (BdV) az elnöke, a kereszténydemokrata frakció szerdai ülésén védelmébe vett két BdV-funkcionáriust. Ezek azt állították, hogy Lengyelország már hat hónappal a Wehrmacht támadása előtt mozgósítást rendelt el, ezért részleges felelősség terheli a II. világháború kirobbanásáért.
A frakcióülésen felzúdulást keltett, amikor Steinbach - vitába keveredve Bernd Neumann kulturális államminiszterrel, aki a szemére vetette a két BdV-tisztségviselő kijelentéseit - így replikázott: "Sajnos, én sem tudok változtatni azon, hogy Lengyelország már 1939 márciusában mozgósított". Ezt a képviselők általános tiltakozása fogadta, mire Volker Kauder frakcióvezető így szólt: Erika, akkor most fejezzük be a vitát!
A ZDF televízióban pénteken reggel megszólaltatott Guido Knopp történész rámutatott: Steinbach állítása csak félig felel meg az igazságnak. A lengyel mozgósítás ugyanis Varsó reagálása volt arra, hogy a németek 1939. március 15-én - a müncheni egyezményt felrúgva - megszállták a Szudéta-vidék 1938 őszén történt elcsatolása után megmaradt cseh területeket.
"Lengyelország fenyegetésnek érezte azt, hogy Németország megszállta Csehországot és a Memel folyó vidékét, ezért 1939. március 23-án részleges mozgósítást rendelt el a Kelet-Poroszországgal határos térségben, elsősorban Danzig környékén. Ez megelőző jellegű, önvédelmi intézkedés volt, ugyanis Lengyelország - ellentétben Csehszlovákiával - nem akarta harc nélkül megadni magát" - fogalmazott Knopp a ZDF-ben.
A párvezetőségből való kivonulását Steinbach azzal indokolta, hogy igazi konzervatívként egyre inkább magára maradt a CDU-n belül, szerepköre pedig "alibi funkciókra" korlátozódott.
Az ellenzéki szociáldemokraták pénteken azt követelték, hogy a CDU hívja vissza Steinbachot a Bundestag emberjogi bizottságából. Thomas Oppermann, az SPD parlamenti ügyvezetője a német-lengyel viszony szempontjából "méregkeverőnek" nevezte a BdV elnökét. Mint a spiegel.online megkeresésére elmondta: az a személy, aki revizionista nézeteket vesz védelmébe, nem alkalmas arra, hogy fontos emberjogi és történelmi kérdésekben tárgyszerű döntést hozzon.
Marek Prawda, berlini lengyel nagykövet a Passauer Neue Presse című lapnak nyilatkozva úgy értékelte a BdV-tisztségviselők kijelentéseit, hogy azok a háborús felelősséget igyekeznek relativizálni, és az egykori náci propagandára emlékeztetnek, amely a háború kirobbanásáért viselt felelősséget másokra akarta áthárítani. A nagykövet mindazonáltal nem tart attól, hogy ezek a nyilatkozatok megterhelnék a német-lengyel viszonyt, amely "elég erős ahhoz, hogy egy ilyen fejlemény komoly veszélybe sodorhatná".