Párizsi mészárlás - Megemlékeztek az áldozatokról az Európai Parlament ülésének kezdetén
- Részletek
- 2015. január 12. hétfő, 20:01
MTI 2015. január 12., hétfő 20:01
Az Európai Parlament (EP) hétfői strasbourgi plenáris ülésének kezdetén egy perc néma csenddel adóztak a múlt heti párizsi mészárlás áldozatai emlékének, a témában felszólaló frakció-vezérszónokok pedig sorra tettek hitet a demokrácia és a véleménynyilvánítás szabadsága mellett.
Martin Schulz EP-elnök hangsúlyozta, hogy egy jottányit sem szabad engedni a demokratikus európai értékekből a Kalasnyikovok képében jelentkező erőszak nyomására.
Az ülésen több képviselő „Charlie vagyok” feliratú pólóban jelent meg, illetve ilyen táblát helyezett el az asztalán, a Charlie Hebdo francia szatirikus lap újságíróival való szolidaritásának jelzéseként.
Alain Lamassoure volt francia Európa-ügyi miniszter a néppárti EP-frakció nevében arról beszélt, hogy a vasárnapi párizsi tömegdemonstráció felrázta Európa népeit, amelyek fenyegetve érzik emberi szabadságukat.
„A gyűlölet újra beférkőzött a politikai szóhasználatba” - figyelmeztetett Lamassoure.
Pervenche Beres francia szociáldemokrata EP-képviselő arra hívta fel a figyelmet, hogy Európa a múltbeli erőszakcselekmények elutasításának alapján épült újra. Javasolta, hogy a Charlie Hebdo szerkesztőségét tüntessék ki rendkívüli Szaharov-díjjal.
A flamand Helga Stevens az európai konzervatívok részéről úgy vélekedett, hogy a sötét cselekménysorozat az európai értékek melletti határozott kiálláshoz vezetett.
Guy Verhofstadt, a liberálisok belga frakcióvezetője azt emelte ki, hogy az iszlám vallást és az iszlamista ideológiát nem szabad egy kalap alá venni, és hogy a terrorizmus elleni küzdelem nem vezethet a polgári szabadságjogok korlátozásához.
A francia zöldpárti Michele Rivasi szintén attól óvott, hogy Európa a fanatikusok csapdájába essen, és elkerülendőnek mondta a kultúrharc kirobbanását.
Marine Le Pen, a szélsőjobboldali francia Nemzeti Front vezetője ugyanakkor azt vetette fel, hogy Európában a nemzeti határok teljes megnyitása ellehetetleníti a fundamentalisták ellenőrzését. Nigel Farage, az EU-ellenes brit Függetlenségi Párt vezetője szerint az EU bevándorlási politikája nyomán a kontinens értékeit el nem ismerő „ötödik hadoszlop” jött létre.
A frakció-vezérszónokok felszólalásait követően, az úgynevezett egyperces hozzászólások sorában Molnár Csaba, a DK képviselője élesen bírálta Orbán Viktor miniszterelnök vasárnapi nyilatkozatát, amelyet a bevándorláspolitikával kapcsolatban tett.
Idézte Orbán Viktor azon kijelentését, hogy „nem akarunk tőlünk különböző kulturális tulajdonságokkal és háttérrel rendelkező jelentős kisebbséget látni magunk között, Magyarországot szeretnénk Magyarországként megtartani”.
A DK-s politikus szerint ezek szörnyű, szégyenletes, kirekesztő, rasszista szavak.
„A terror áldozatainak emlékét, a franciákat és Európát sérti, amikor a magyar miniszterelnök a bevándorlókról mint minden rossz okozóiról beszél. Orbán ismét bizonyította, hogy nincs helye az európai vezetők között” - mondta.
„Orbán nem a magyarok nevében beszélt, mi magyarok nem ilyenek vagyunk. Liberté, égalité, fraternité - mi továbbra is ezekben hiszünk” - zárta felszólalását a Demokratikus Koalíció EP-képviselője.
Az EP hétfői plenáris ülésén az egyperces hozzászólások sorában két további magyar felszólalás hangzott el. Balczó Zoltán, a Jobbik képviselője a Déli Áramlat gázvezeték megépítése mellett érvelt, Niedermüller Péter, a DK képviselője pedig azt tette szóvá, hogy a romaintegráció ügyében az elmúlt években rengeteg papír született, de a valóságban a helyzet alig változott.