Orbán Az Estében
- Részletek
- Szemle
- 2010. szeptember 29. szerda, 08:51
- Galamus-csoport
Orbán Viktor 2010. szeptember 29-én interjút adott az MTV Az Este című műsorának.
Részletek:
Az önkormányzati választásokról
„Én már vesztettem úgy választást, hogy mindenki készpénznek vette, hogy majd nyerni fogunk, tehát én nem hiszek a felméréseknek. És azt is tanácsoltam mindenkinek a mi házunk táján, hogy sürgősen felejtsenek el áprilisi választási eredményeket, felejtsék el a felméréseket, ne hallgassanak senkire, hanem csinálják meg azt a munkát, amit ilyenkor el kell végezni.”
„…azt is ki fogom olvasni a választási eredményből, hogy a mögöttünk hagyott lassan 4 hónapnyi munkáról mit gondolnak az emberek. Támogatják-e mindazt, amit csinálunk és, amiről tulajdonképpen áprilisban már a parlamenti választáson megállapodtunk az emberekkel. Én igyekeztem annak a megállapodásnak a szellemében eljárni, abba az irányba vinni az országot, abban az ütemben haladni. Kíváncsi vagyok, hogy mit mondanak erről az emberek.”
Az emberek véleménye – kevés ember van börtönben
„Tatabányán kezdtem, ott az volt a program, hogy kimentem az utcára és megkérdeztem az embereket, akik jöttek ott szép számmal, hogy mi volt jó, mi az, ami tetszett nekik, mi az, ami egyáltalán nem tetszett, mit kéne másképpen csinálni. Van-e valami ötletük. Ez nagyon érdekes beszélgetés volt… Azt mondták, kevés ember van börtönben. Ez szinte mindenhol előjön, úgy látják, hogy az elszámoltatás az lassabban halad a kelleténél. Helyesnek tartják a bankadót, úgy gondolják, hogy helyes, hogy az IMF-fel szemben határozottan képviseljük a magyar gazdaság saját érdekeit, munkahelyek, mindenhol ez az első, hogy továbbra is nagyon határozottan próbáljunk minél több munkahelyet teremteni. Örülnek az utóbbi időben bejelentett nagyobb beruházásoknak. És aggodalommal várják a következő évet, hogy igaz-e, amit lehet mindenhol hallani, hogy majd akkor megszorítások lesznek.”
Az önkormányzatok helyzete
„…a fő szabály az, hogy az elmúlt nyolc évben a kormány, különösen az utolsó négy évben nem adott pénzt az önkormányzatoknak, munkát meg adott nekik. Tehát a kormány tette tönkre az önkormányzatokat. Nem mondom, hogy helyi ügyetlenségek nem kellettek itt-ott, de a központi kormányzat tette tönkre a magyar önkormányzatokat. A rossz költségvetéseivel, a hazug számaival, az erőn felüli feladat átruházással, a források kivonásával, jó, de most már ez a múlt, ezen kár siránkozni. Rendbe kell tenni az önkormányzatokat. Igen. Amikor túl vagyunk a választáson, a nagyobb tételeket jelentő önkormányzatokkal egyenként le fogunk ülni és megnézzük, hogy mit lehet tenni.”
„…az önkormányzatokat így, ahogy vannak, nem érdemes konszolidálni. Tehát ez a mostani rendszer újra fogja termelni a nehézségeket. Tehát én abban tudok megállapodni, a kormány abban tud megállapodni az önkormányzati vezetőkkel, hogyan osszuk meg ésszerűbben a feladatokat az önkormányzatok és a központi kormányzat között. Én készen állok arra, hogy megfontoljak olyan javaslatokat, amelyekben a kormány visszavenne néhány olyan feladatot, amely korábban kormányzati vagy állami feladat volt és nem önkormányzati.”
Egészségügy, oktatás – vissza az államnak
„…én azt hiszem, hogy Magyarországon a népegészségügyi ellátást és az állami egészségszolgáltatásokat jobban meg lehetne szervezni központilag, egy állami logikából kiindulva, mint ahogy most ezt tesszük önkormányzati tulajdonban lévő kórházak közé szervezve azt. Az oktatásról is ez a véleményem. Én azt gondolom, hogy a magyar állam, a magyar oktatással foglalkozó kormányzat az ésszerűbben tudná az erőforrásokat az országban szétteríteni és elosztani, mint ahogy most ilyen fejkvótáért vívott mérkőzések formájában ez megtörténik az iskolák, települések között. De ezek mind olyan kérdések, amelyeket a kormány nem dönthet el a nélkül, hogy az érintettekkel ne jutna megegyezésre. Erőből nem érdemes ilyen változásokat átvinni. Ezeket régen reformnak nevezték vagy strukturális reformnak. Ettől mindenkinek feláll a szőr a hátán.” „Tehát én egy ilyen mélyre ható radikális átalakításnak, újjáépítésnek volnék a híve.”
A kormányhoz hasonló gondolkodású önkormányzatokat
„…csak az önkormányzatokkal megegyezve tudjuk ezt megtenni Ezért is támogatom én, hogy az önkormányzatok hasonló gondolkodású, hasonló politikai irányzatú szervezetek kezében legyenek, befolyása alatt álljanak, mint amilyen a kormány. Egy olyan önkormányzattal, amely nem az ott élő embereket tartja fontosnak, hanem ellensúlyt akar képezni mondjuk a kormánnyal szemben, úgy azért elég nehéz segíteni a helyi gondokon és bajokon, vagy átszervezni egy egészségügyi vagy oktatási rendszert.”
Nika György kérdése: „Itt van a költségvetés, mindenki azt várná, hogy a költségvetés sarokszámai megjelenjenek valahol, jól el lehetne csámcsogni rajta, csámcsogjunk mi is, de engem az adózás jobban érdekelne most.”
Az együttműködés gazdaságpolitikája
„Nézze, Magyarországon van egy, próbálok egy udvarias szót találni, egy tévképzet, egyfajta ferde hajlam, szinte kéjelegve várják közgazdászok, meg politikusok, hogy na mikor mondja már meg a kormány azt, hogy az emberektől pénzt fog elvenni. Hogy az embereknek rosszabb lesz. Valahogy Magyarországon egy olyan képzet alakult ki bizonyos helyeken, hogy megszorítás nélkül nincs is sikeres gazdaságpolitika. Én ezt a tételt mindig is tagadtam.”
„Tehát az a gazdaságpolitika, amit mi képviselünk, azt én úgy nevezem, hogy az együttműködés gazdaságpolitikája. Itt van pl. a bankadó. Ha visszanézünk az elmúlt évekre, akkor azt látjuk, hogy legalább 1000 milliárd Ft-ot vettek el az emberektől a megszorítás politikájának jegyében. Én meg azt mondom, hogy másoknak is kell viselni a terheket, nemcsak mindig az embereknek. Együtt kell működnünk, akkor is, ha baj van. Ezért maximáltuk az állami vezetők fizetését, ezért az abszolút végkielégítések után fizetni kell 98 százalék adót, ezért van bankadó, tehát én azt gondolom, hogy mindenkinek ki kell venni a részét a teherviselésből, nemcsak állandóan az embereknek. Ezért nem lesznek az embereket kedvezőtlenül érintő megszorítások… Ellenben lesz egy határozott, az üzleti környezetet javító, még egyszer mondom, reményeim szerint Közép-Európa legversenyképesebb gazdasági rendszerét eredményező új gazdaságpolitika. Újra fogjuk építeni, talpra fogjuk állítani a magyar gazdaságot.”
Nem lesz megszorítás
„…szeptember 30-án látni fogjuk, hogy hol tart a magyar költségvetés, tehát látni fogjuk a 9. hónapnak a számait. Ezek a számok úgy október 4-én lesznek már értelmezhetőek, a hétfői nap, valóban. Talán a Gazdasági Minisztérium meg tudja mondani, hogy, hogy állunk szeptember végén. Ne felejtsük el, hogy szeptember végén 100 milliárd Ft-nak be kellene érkeznie, és be is fog érkezni a bankadóból… Az első részlet, a második 100 milliárdnak majd az év végéig kell beérkeznie. És akkor látjuk a számokat. És, ha úgy látjuk, hogy a költségvetés, amit egyébként megörököltünk, tehát ez a nehéz örökség kategóriája, ezt a költségvetést nem mi alkottuk, ha a költségvetésben szereplő 3,8 százalékos hiány nem tartható, akkor lépéseket fogunk tenni. De ez nem lesz az emberek számára megszorítás, ebben biztosak lehetnek.”
Egykulcsos adó
„…ez egy nagyszerű ország. Tehát az a helyzet, hogyha ezelőtt két hónappal bárkit megkérdezett volna adókérdésekről, a kutyát ne érdekelte volna… Kicsit túlzok talán, de semmiképpen nem okozott volna ilyen izgalmat. És nézze, mióta az első akcióterv keretében bejelentettük, hogy valaha volt legalacsonyabb adókulccsal működő rendszert szeretnénk Magyarországon létrehozni, olyan úton akarunk járni, mely más országokat már sikeressé tett, hirtelen mindenki oszt, szoroz, számol, ez egy kreatív gondolkodó ország.”
„Ami a bevezetés időpontját illeti, különböző javaslatokat tettek szakértők, a kormány egy elvi döntést már hozott, ezt a nyáron az első akcióterv keretében megtette. Most még az a kérdés van előttünk, hogy egy lépésben, két lépésben vagy három lépésben vezessük-e be ezt az adót… a végén a parlamentnek kell döntenie. Tehát a kormány javaslatot tesz, a költségvetés keretében, illetve a költségvetést megelőzően az adótörvényekről, és a parlament pedig dönt ott. Tehát a népképviselők mondják ki a végső szót. Én azt fogom javasolni majd a kormánynak a kormányülésen, hogy azt javasoljuk a parlamentnek, hogy egy lépésben és azonnal térjünk át egy arányos, tehát egykulcsos adórendszerre… Én azt gondolom, hogy meg tudom győzni a kormány tagjait, és érzek magunkban elég erőt, hogy utána meggyőzzük a parlamenti képviselők legalább 50 százalék erről.”
„Mi azt szeretnénk, ha ez így lenne, egy lépésben, 16 százalék. Azért 16 százalék, mert ez lenne a legalacsonyabb a térségben. Ez a versenyképességhez szükséges. Minden jövedelmet erre a szintre fogunk beállítani… én tartom magam ahhoz, hogy egy söralátétnél nagyobb adóbevallás nem szükséges… jó esélyt látok arra, hogy nemcsak a legalacsonyabb kulccsal rendelkező, hanem a legegyszerűbb adórendszer legyen ez a valaha volt szabályok közül Magyarország történetében. Tehát fogadni lehet, szabad fogadni erre, hogy Magyarországon egy ilyen adórendszer lesz januártól.
„Ő egy világos és egyenes beszédű ember, én örültem annak, amit ő elmondott. Mert ez a talán sajtótájékoztató keretében elmondott beszéde ez arról szól, hogy a megfelelő ember van a megfelelő feladatnál. Három olyan terület van Magyarországon, és három olyan ember, akinek mindig legrosszabbra kell készülnie Magyarországon Az egyik a hadügyminiszter, vagy a honvédelmi miniszter, a másik a katasztrófavédelem irányítója, harmadik pedig a belügyminiszter… Tehát ezektől az emberektől azt várjuk el, hogyha bekövetkezik a baj, akkor ne sápítozzanak, hanem vegyék elő vészforgatókönyvüket. Ha az elmúlt 4 évben lett volna Magyarországon mondjuk a Belügyminisztériumban egy olyan forgatókönyv, hogy a legrosszabb esetben, mondjuk egy gazdasági válság idején, hogyan alakul a bűnözés, akkor nem is szabadult volna el a bűnözés úgy, mint ahogy az elmúlt néhány évben elszabadult… akármilyen állapotok is lesznek a világban a következő évben, a magyar rendőrség a helyén lesz, a belügyminiszter a helyén lesz, és a legnehezebb pillanatban is féken fogjuk tartani bűnözést.”
Kormány: nem lesznek személycserék
„Nincs itt az ideje annak, hogy személycserékben gondolkodjunk. És egyébként szívesen dolgozom a kollégáimmal, tehát azt kell mondanom, hogy nemcsak egyszerűen látom az elképzeléseiket, hanem jó velük dolgozni. Tehát nem szívesen válnék meg senkitől sem.”
„Én is érzékelek olyasmit, hogy Magyarországon egyre többen vetnek számot azzal a ténnyel, hogy a spekuláció tönkreteszi az országot is, a spekulációból nem lehet megélni, a spekuláció tönkreteszi a családokat is. Tehát én is érzek valami olyasféle hangulatváltást, hogy az emberek munkából akarnak megélni. És a munkát biztosabbnak látják, mint az ügyeskedést. Ráadásul az ügyeskedés előtt próbáljuk egyre inkább lezárni a területet. Munkahelyeket kell létrehoznunk.”
Egymillió munkahely, egymillió gyerek
„Magyarországnak ma az a gondja, hogy hiányzik 1 millió munkahely egyfelől és másfelől hiányzik 1 millió gyerek.”
Orosz-magyar kapcsolatok
„Az orosz kapcsolatban csak nehéz ügyek vannak. A Déli Áramlat az egyszerűbb ügyek közé tartozik. A Malév az nehéz ügy, a MOL-részvények kérdése az nagyon nehéz ügy. A hosszú távú energiaszállítás ügye az nagyon nehéz ügy. Akkor volt itt egy Emfesz nevű cég körül bonyodalom bőven. Tehát hangyaboly, tehát orosz ügyekben rendet tenni nem lesz egyszerű, de nem is azért választottak meg bennünket, hogy egyszerű feladatoknak ugorjunk neki, néhány hónap és szerintem kiegyenesednek az orosz-magyar kapcsolatok is.”
Gáz
„…nekünk az, az érdekünk, hogy minél több forrásból, minél több útvonalon keresztül tudjunk gázhoz jutni. Az, ami most van, hogy csak egy helyről és csak egy útvonalon keresztül az nem esik egybe a magyar nemzeti érdekekkel. Ezt tehát egy felelősséget érő kormánynak meg kell változtatni. Én ezen dolgozom. Ezért mi minden programban, minden építkezésben, minden, ahogy szokták mondani a politikában, diverzifikálásban ott akarunk lenni. Össze akarjuk kötni a szlovák és a magyar rendszert, a nyugati irányból érkező gázrendszert vagy csőrendszert azt két irányban közlekedővé akarjuk alakítani… Két hét múlva megyek a román határhoz, ahol a román és a magyar csőrendszert kapcsoljuk össze úgy, hogy mind a két irányba tudunk majd szállítani. Abban érdekeltek akarunk lenni a horvát partoknál megépülő cseppfolyós gázszállítási beruházásokban és érdekeltek vagyunk az Azerbajdzsánból Törökország és Oroszország elkerülésével érkező új vezeték illetve hajóútvonal kiépítésében is. Nekünk mindegyikben ott kell lennünk.”